Esther Tello Hernández

Doctora en Història

Nom i cognoms:  Esther Tello Hernández

Categoria i afiliació: Contractada posdoctoral. Departament d'Història Medieval. Universitat de València.

Dades de contacte: esther.tello@uv.es  Facultat de Geografia i Història. Universitat de València. Avd. Blasco Ibáñez, n. 27, pis 7. 46010. Valencia.

Currículum:

Doctora en Història amb menció europea per la Universitat de Saragossa (2017). He dut a terme la meva etapa d'investigadora predoctoral a la Institució Milà i Fontanals de Barcelona del Consell Superior d'Investigacions Científiques (IMF-CSIC), gràcies a un contracte de Formació de Personal Investigador (2012-2016). Entre març de 2018 i juny de 2019 he estat contractada postdoctoral a Escuela Española de Historia y Arqueología de Roma (EEHAR-CSIC). Des de juliol de 2019 sóc contractada Juan de la Cierva al Departament d'Història Medieval de la Universitat de València. Les meves línies de recerca giren entorn de l'estudi de la contribució eclesiàstica a les demandes de la monarquia de la Corona d'Aragó i del papat, en el marc de la construcció de les hisendes règia i pontifícia durant l'època baixmedieval. Per dur a terme aquesta investigació sóc assídua tant de l'Arxiu de la Corona d'Aragó com de l'Arxiu Secret Vaticà, raó per la qual, a més, he realitzat diverses estades finançades a l'estranger (2012, 2014, 2015, 2017, 2018-2019) . El resultat de tot això són diversos capítols de llibres i articles de revista i la participació en nombrosos seminaris i congressos nacionals i internacionals, així com en escoles de formació.

Publicacions més rellevants

2020. Pro defensione regni: Iglesia, monarquía y fiscalidad durante el reinado de Pedro IV (1349-1387). Madrid: CSIC. 640 pp. ISBN: 978-84-00-10709-3.

- 2020. “Nichil solvit: Norma e pratica nella contribuzione ecclesiastica alla monarchia nella Corona d’Aragona durante papato d’Avignone e lo Scisma (1309-1418)”, Mélanges de l'École française de Rome 132/2: 439-452. ISBN 978-2-7283-1463-8.

- 2020. “Auditing of accounts as an instrument of royal power in fourteenth-century Catalonia”, en Accounts and accountability in late-medieval Europe: records, procedures, and socio-political impact. Turnhout: Brepols, pp. 93-113. ISBN: 978-2-503-58853-7.

- 2020. “Entre diplomacia y fiscalidad: el pago del censo de Cerdeña al papa durante el siglo XIV”, en C. Villanueva (ed.), Diplomacia y desarrollo del Estado en la Corona de Aragón (siglos XIV-XV). Gijón: ed. Trea, pp. 91-108. ISBN 978-84-18105-14-2.

- 2019 (junto con P. Martín-Esperanza). Promoción y patronato regio. Relaciones Papado-Península Ibérica (siglos XIV-XVI). e-Humanista. Journal of Iberian Studies 43. ISSN: 1540 5877.

Enllaços:

https://uv.academia.edu/EstherTelloHernández

Investigadors

Aquest lloc web utilitza "cookies" pròpies i de tercers per oferir-te un millor servei. En navegar-hi n'acceptes l'ús. Més informació
ACCEPTAR