Esther Tello Hernández

Doctora en Història

Nom i cognoms:  Esther Tello Hernández

Categoria i afiliació: Contractada postdoctoral Juan de la Cierva Incorporación. Departament d'Estudis Medievals. Institució Milá i Fontanals de Investigació en Humanitats (IMF, CSIC. Barcelona)

Dades de contacte: etello@imf.csic.es Carrer de les Egipcíaques 15. 08001. Barcelona.

Currículum:

Doctora en Història amb menció europea per la Universitat de Saragossa (2017). He dut a terme la meva etapa d'investigadora predoctoral a la Institució Milà i Fontanals de Barcelona del Consell Superior d'Investigacions Científiques (IMF-CSIC), gràcies a un contracte de Formació de Personal Investigador (2012-2016). Ja com a doctora, he estat investigadora contractada a la Escuela Española de Historia y Arqueología en Roma (EEHAR-CSIC) entre el 2018 i el 2019. Entre el 2019 i el 2022 he estat investigadora Juan de la Cierva Formación, primer, i contrada Apostd de la Generalitat Valènciana, després, al Departament d'Història Medieval la Universitat de València. Actualment gaudeixo d'un contracte Juan de la Cierva Incorporación al Departament d'Estudis Medievals de la IMF-CSIC.

Les meves línies de recerca giren entorn de l'estudi de la contribució eclesiàstica a les demandes de la monarquia de la Corona d'Aragó i del papat, en el marc de la construcció de les hisendes règia i pontifícia durant època baixmedieval. Per dur a terme aquesta investigació sóc assídua tant de l'Arxiu de la Corona d'Aragó com de l'Arxiu Secret Vaticà, raó per la qual, a més, he realitzat diverses estades finançades a l'estranger (2012, 2014, 2015, 2017, 2018-2019) . El resultat de tot això són diversos capítols de llibres i articles de revista i la participació en nombrosos seminaris i congressos nacionals i internacionals, així com en escoles de formació.

Publicacions més rellevants:

- 2021. “Quia non ascendit suma: la riqueza del clero de la ciudad de Zaragoza durante la Baja Edad Media (1272-1456)”, Hispania. Revista de Historia 81 (267): pp. 11-43. ISSN: 0018-2141.

- 2021. “La trayectoria de los oficiales de la hacienda regia en la Corona de Aragón: el maestre racional, el tesorero y el escribano de ración durante el siglo XIV”, en F. Cañas (ed.), La Corona y sus servidores: individualidades, instituciones y estructuras curiales en la Baja Edad Media. Sevilla: Prensas Universitarias de Sevilla, pp. 499-526. ISBN: 978-84-472-3082-2.

- 2020. Pro defensione regni: Iglesia, monarquía y fiscalidad durante el reinado de Pedro IV (1349-1387). Madrid-Roma: Serie Histórica de la EEHAR. 640 pp. ISBN: 978-84-00-10709-3.

- 2020. “Nichil solvit: Norma e pratica nella contribuzione ecclesiastica alla monarchia nella Corona d’Aragona durante papato d’Avignone e lo Scisma (1309-1418)”, Mélanges de l'École française de Rome 132/2: 439-452. ISBN 978-2-7283-1463-8.

- 2020. “Auditing of accounts as an instrument of royal power in fourteenth-century Catalonia”, en Accounts and accountability in late-medieval Europe: records, procedures, and socio-political impact. Turnhout: Brepols, pp. 93-113. ISBN: 978-2-503-58853-7.

- 2020. “Entre diplomacia y fiscalidad: el pago del censo de Cerdeña al papa durante el siglo XIV”, en C. Villanueva (ed.), Diplomacia y desarrollo del Estado en la Corona de Aragón (siglos XIV-XV). Gijón: ed. Trea, pp. 91-108. ISBN 978-84-18105-14-2.

- 2019 (junto con P. Martín-Esperanza). Promoción y patronato regio. Relaciones Papado-Península Ibérica (siglos XIV-XVI). e-Humanista. Journal of Iberian Studies 43. ISSN: 1540 5877.

Enllaços:

https://www.imf.csic.es/index.php/sobre-la-imf/personal

https://csic.academia.edu/EstherTello

Investigadors

Aquest lloc web utilitza "cookies" pròpies i de tercers per oferir-te un millor servei. En navegar-hi n'acceptes l'ús. Més informació
ACCEPTAR